17 listopada 2024
33 niedziela zwykła C
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
-
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w Drodze Krzyżowej w intencji Ojczyzny. W jej trakcie niesiony był krzyż z relikwiami błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, który bierze udział we wszystkich ogólnopolskich zjazdach organizowanych wspólnoty Wojowników Maryi. Krzyż ten widzimy po lewej stronie prezbiterium, relikwie znajdują się w jego pniu. Na ostatniej stronie gazetki znajdziemy natomiast bardzo ciekawy artykuł o historii pierwszych relikwii księdza Jerzego, które zostały pobrane jeszcze czasie śledztwa w latach osiemdziesiątych. Zachęcamy do lektury tej niezwykłej opowieści.
-
Dziś przypada trzecia niedziela miesiąca, dzień modlitwy o potomstwo. Zapraszamy na Mszę Świętą wieczorną i nabożeństwo ze specjalnym błogosławieństwem dla par starających się bądź oczekujących na dziecko.
-
22 listopada to tradycyjny dzień wspomnienia św. Cecylii, patronki muzyki i śpiewu kościelnego. Z tej okazji wszystkim osobom zaangażowanym w naszej parafii w piękno liturgii od strony muzyki składamy podziękowania i życzymy obfitości Bożych łask. Dziękujemy panu organiście Stanisławowi Kucharczykowi, chórowi parafialnemu oraz kantorom za wielkie serce, czas i zdolności oddane na chwałę Bożą w naszej świątyni.
-
Członków Bractwa św. Michała Archanioła zapraszamy na spotkanie formacyjne w przyszłą niedzielę o godz. 17.00 do kaplicy Patrona.
-
Za tydzień będziemy obchodzić uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Na każdej Mszy świętej odmawiamy po Komunii Świętej Akt Poświęcenia Rodzaju Ludzkiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Za jego odmówienie można tego dnia uzyskać odpust zupełny.
-
Trwa roznoszenie opłatków przez Pana Organistę. Dziękujemy za życzliwe przyjmowanie pana Stanisława i składane przy tej okazji ofiary. W sobotę 23 listopada opłatki będą roznoszone w Giełczynie na ul. Górzystej i przyległych, a w sobotę 30 listopada na ulicy Spokojnej wraz z sąsiadującymi ulicami.
-
W dniach 3 – 8 lutego 2025 roku nasza parafia organizuje wyjazd w góry w ramach ferii zimowych. Informacje i kontakt do księdza Łukasza znajdziemy na trzeciej stronie gazetki.
-
Dziękujemy za wszelkie ofiary składane na potrzeby naszej parafii! W mijającym miesiącu trwały prace przy dostosowaniu instalacji elektrycznej w kościele do wymogów nowych urządzeń grzewczych zainstalowanych w kaplicy Matki Bożej i w zakrystii.
-
Za tydzień ostatnia niedziela miesiąca, a więc nasz parafialny dzień ofiarności na potrzeby prac w kościele.
Dofinansowanie na przeprowadzenie projektu
termomodernizacji naszej świątyni
Miło nam poinformować, że nasza parafia, po przeprowadzonym w tym roku konkursie, otrzymała dofinansowanie na przeprowadzenie projektu termomodernizacji naszej świątyni.
9 sierpnia 2024 roku ksiądz proboszcz Radosław Kubeł podpisał w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego umowę na realizację poniższego projektu.
Tytuł projektu: Termomodernizacja budynku kościoła Parafii Rzymskokatolickiej pw. Bożego Ciała w Łomży
Nazwa beneficjenta: Parafii Rzymskokatolickiej pw. Bożego Ciała w Łomży
Numer projektu: FEPD.02.01-IZ.00-0036/23
Wydatki ogółem: 5 907 151,78
Wydatki kwalifikowalne: 4 742 588,29
Dofinansowanie UE: 4 009 858,39
Data rozpoczęcia: 2023-10-01
Data zakończenia: 2025-12-31
Fundusz: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 Priorytet II.
Region przyjazny środowisku Działanie 02.01 Efektywność energetyczna
Opis projektu: Projekt dotyczy budynku użyteczności publicznej, tj. kościoła należącego do Parafii
Rzymskokatolickiej pw. Bożego Ciała w Łomży.
Realizowany będzie w ramach zgłoszenia robót budowlanych zawierającego branżę budowlaną, elektryczną i sanitarną.
Branża budowlana: Projektowane jest docieplenie ścian istniejącego budynku w systemie BSO. Grubość materiału termoizolacyjnego wynosi do 15 cm. Docieplenie ścian poniżej poziomu „0” – styrodurem o grubości 10 cm, na 1 m poniżej poziomu podłogi. Powyższe założenie dotyczy również pomieszczeń dolnego kościoła. Projektowana jest wymiana okien 180 x 390 cm, z nadaniem łukowego nadproża wykonanego ze styropianu, wymiana okien 100 x 330 cm w kaplicy (szt. 2), wymiana okien 97 x 167 cm na tylnej elewacji, wymiana pakietu szybowego w ryzalicie południowym, wymiana okna w ryzalicie północnym. Projekt zakłada także wymianę drzwi zewnętrznych (6 szt.) i wewnętrznych (1 szt.). Projektowane jest docieplenie dachu wełną mineralną o grubości 14 cm nad kościołem oraz zwiększenie istniejącego ocielenia o 15 cm wełną mineralna na zakrystii. Docieplenie podłogi w dolnym kościele. Zaplanowano wydzielenie przestrzeni ryzalitów doświetlających wnętrze budynku w prawej i lewej nawie przegrodami lekkimi oraz naświetlami. W związku z pogrubieniem ścian zewnętrznych planowane jest wydłużenie dachu o grubość docieplenia. W związku z montażem paneli fotowoltaicznych zaplanowano wykonanie ich ogrodzenia.
Branża elektryczna: Planowany jest montaż instalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy 39,6 kWp na gruncie, budowa nowych rozdzielnic elektrycznych do zasilania pomp ciepła, kurtyn powietrza, centrali wentylacyjnej do rekuperacji kościoła dolnego, pomp wody deszczowej, montaż systemu inteligentnego zarządzania mocą, wymiana punktów świetlnych. W ramach prac modernizacyjnych planowana jest wymiana 660 źródeł światła na energooszczędne źródła światła LED, każda o mocy 5W. Sposób pracy ani system regulacji nie ulegnie zmianie.
Branża sanitarna: W ramach projektu planowana jest instalacja pomp ciepła typu powietrze – powietrze oraz powietrze – woda oraz montaż instalacji wentylacji mechanicznej wraz z rekuperacją w dolnym kościele. Ponadto planowany jest montaż 2 zbiorników retencyjnych wody deszczowej wyposażonych w pompy zanurzeniowe oraz montaż instalacji ogrzewania podłogowego w dolnym kościele, wykonanie nasadzeń drzew przydrożnych oraz żywopłotów, budowa ogrodu deszczowego, montaż budek dla ptaków i nietoperzy oraz założenie łąki kwietnej.
Grupy docelowe: mieszkańcy województwa podlaskiego
Cele projektu: poprawa efektywności energetycznej budynku kościoła, ograniczenie emisji gazów
cieplarnianych, ograniczenie niskiej emisji oraz redukcja zapotrzebowania energetycznego.
Rezultaty projektu: oszczędność energii elektrycznej i energii cieplnej, spadek rocznego zużycia energii elektrycznej pierwotnej do 0,000 MWh/rok.