Historia  scholi
schola Schola parafialna zaczęła swoją działalność w roku 1992. Prowadzącym wtedy był Krzy­sztof Mikulski. Istaniały dwie odsłony scholi: starsza (śpiewająca na mszy o 18) i młodsza (śpiewająca o 14).  Opiekunem był wtedy ks. Andrzej Godlewski.  W roku  1994  role pro­wadzącego  scholi  przejął  Przemek Boński. Przez  około  rok czasu  pomagała  mu w tym  Agnieszka Kenigsman.W  tym  okresie  pow­staje pierwsza nazwa scholi,czyli Promyczki Bożego Ciała.  Działalność  scholi  nie  ograni­czała  się  jedynie  do wspólnego  spotykania się i przygotowywania  śpiewów  na  Mszę św. Bierze także czynny udział we wszelakich konkursach i przeglądach. Właśnie w tym okre­sie, pod przewodnictwem Przemka schola wyrusza na konkurs piosenki religijnej w Łomży
i zajmuje 3 miejsce w kategorii  „Schole dziecięce”. W roku 1996 opiekę nad scholą przej­muje ksiądz Piotr Kapelański.  W tym też roku schola ze swoimi próbami przeniosła się ze  szkolnego  hufca  na plebanię,  gdzie ćwiczy się do dnia dzisiejszego. Po raz pierwszy też schola w tym roku ruszyła na przegląd schól parafialnych do Grajewa,  nie  zyskując nies­tety znaczącego miejsca. Następnego roku (1997) na przeglądzie w Łomży zdobywa 2-gie miejsce.

schola W tym samym roku Przemkowi zaczęła poma­gać Emilia  Grabowska, a także kleryk Kłosiń­ski   Krzysztof.  Oprócz   scholi   parafialnej powstał  też zespół  muzyczny.  W 1998 roku całkowitą  pieczę  nad scholą  oraz zespołem przejęła  Emilia  Grabowska.  Zaangażowanie ludzi nie maleje  i ciągle  ktoś się pojawia  do pomocy i do śpiewania.  Schola dalej próbuje swych sił w przeglądach w Grajewie i  Łomży, ale już nie powtórzyła poprzednich sukcesów. Z czasem przeglądy przestały być konkursa­mi i zaczęły po prostu być czasem spotykania się grup muzycznych z całej diecezji. Jednak sukcesy święcili nasi soliści, jak np. Kasia i Ula Pardo. Kasia zdobyła  2 miejsce w kategorii solistów. Ok. roku 1999 opiekunem scholi zostaje ks. Stanisław Ołów.

schola Od roku 2001 lub 2002 rolę prowadzącego przejmuje Adam Ulatowski, obecnie kapłan w Kolnie. W międzyczasie schola wielokrotnie  zmieniała  swoją  nazwę,  aż w ostatniej fazie swojego istnienia została przy nazwie „Corpus Dei” co z ła­cińskiego znaczy nic innego jak „Boże Ciało”. Także zespoły się zmieniały. Wspomnieć przede wszystkim należy „Amos”, który  nagrał pod  opieką  ks. Piotra Kapelańskiego  kasetę, która  była  rozprowadzana   wśród  parafian.  Oczywiście schola  dalej miała  charakter  dwóch   grup:  młodszej oraz starszej, które odpowiednio śpiewały na mszach dla dzieci oraz młodzieży i dorosłych. Ok. roku 2004/2005 do Adama Ulatowskiego dołączył Sebastian Brodziak. Schola niestety w tym czasie już nie liczyła tylu osób jak w latach poprzed­nich. Schola dziecięca liczyła ok. 20 osób, podobnie starsza. Opiekę nad scholą młodszą pełnił wtedy ks. Wiesław Pac, na­tomiast nad starszą ks. Robert Bączek.

Niestety, czasy się zmieniły, co poniosło za sobą dużą rotację w składzie scholi.  Zaczynał panować swego rodzaju deficyt w śpiewających. Ok. rok czasu po przybyciu  Sebastiana odszedł Adam, podjąwszy nieoczekiwanie decyzję o wstąpieniu do seminarium duchowne­go. Rola prowadzącego od tego momentu spadła na Sebka.  „Corpus Dei”  dalej wyjeżdżało na przeglądy, które już niebyły konkursami,  jak  wspomniano wcześniej. W międzyczasie  pomaga mu  w  prowadzeniu  Bartek Piankowski,  a także dalej  udzielają  się  „weterani” scholi, czyli: Anna Składanek (znana bardziej jako Zuźka), Emilia Grabowska  (wtedy już Sarnacka)  oraz Maciek Choiński.  Ok. roku 2006  została  rozwiązana  schola młodsza ze względu na coraz większy brak zaangażowania dzieci w śpiewanie i brak nowych chętnych osób.  To była trudna decyzja,  ale niestety konieczna. Starsza schola istniała jeszcze, ale też już coraz  mniej  ludzi  chciało się angażować  we wspólne śpiewanie.  Ok.  roku  2007r. lub 2008r.  zostaje  także  zawieszona  działalność  starszej scholi.  Przerwa ta  trwała do 2009r. kiedy to z inicjatywy Marcina Urbanowskiego następuje reaktywacja scholi,  pod  tą  samą  nazwą  co wcześniejsza  grupa,  ale już  bardziej  w formie  diakonii  muzycznej.
Sebastian Brodziak
Anna Kalicka

Copyright © 2009-2025 PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA p.w. BOŻEGO CIAŁA W ŁOMŻY