Służba liturgiczna

W Kościele Rzymskokatolickim pojęciem tym określa się wszystkich posługujących przy ołtarzu podczas mszy św. lub innych nabożeństw liturgicznych. W skład służby liturgicznej wchodzą: akolici, lektorzy, pozostali ministranci, zakrystianie oraz organiści. Każdy członek służby liturgicznej podczas nabożeństwa przywdziewa odpowiednie szaty liturgiczne. Do najbardziej powszechnych szat liturgicznych należą: komża, kołnierz, alba.

Ministranci

logo ministrantówMinistranci (łac. ministrare - służyć, posługiwać) to formacja odpowiedzialna w Kościele za posługiwanie (pomaganie) kapłanom podczas Mszy Świętej. Posługa ministrancka składa się z wielu funkcji, jednak w naszej parafii skupiamy się na ministrantach oraz lektorach. Przy większych uroczystościach grono funkcji poszerza się do:
- krucyferariusz (ministrant krzyża) - nosi krzyż na początku procesji
- librysta (ministrant księgi) - posługuje celebransowi przy mszale
- ministrant wody - nosi kociołek z woda święconą: podczas aspersji (pokropienia wiernych woda święconą) oraz błogosławieństw i poświęceń
- turyferariusz - (od turyfera) odpowiedzialny jest za kadzielnicę (trybularz): jej przygotowanie i utrzymanie w czystości
- nawikulariusz - (od nawikulum) służy razem z turyferariuszem - niesie kadzidła w naczyniu, zwanym "łódką" (łac. naviculum)
- psałterzysta - wykonuje psalmy i inne śpiewy podczas liturgii, zazwyczaj jest ministrantem Słowa Bożego posiadającym uzdolnienia muzyczne
Tak jak w kapłaństwie, tak i w ministranturze panuje system hierarchiczny, tzn. starsi rangą i doświadczeniem sprawują nadzór nad młodszymi. Nie ma oczywiście w tym żadnej tyranii ani dyktatury. Musi jednak być zachowany porządek, gdyż Służba Ołtarza musi działać jak najlepiej i najowocniej. W naszej parafii mamy szerokie grono ministrantów. Pieczę nad ministranturą przez wiele lat sprawował Paweł Karwowski. Teraz nadzoruje prace związane z posługą przy ołtarzu i służy swoją radą i doświadczeniem, a głównodowodzącym ministrantów jest teraz Robert Iwaniuk, a jego zastępcą Kamil Gawek. Na nowych kandydatów do Służby Ołtarza czekamy z otwartymi ramionami. Każdy chłopiec, który poczuje chęć posługi jest mile widziany. Wystarczy przyjść do zakrystii i zgłosić taką chęć do Pawła Karwowskiego lub Roberta Iwaniuka. Zachęcamy do wstępowania w nasze szeregi.

Pracownicy parafii

Kościelny (zakrystianin)
(łac. sacristanus - od sacer - święty) - osoba, która opiekuje się świątynią i przedmiotami potrzebnymi do celebracji mszy św.: księgami liturgicznymi, paramentami, naczyniami itd.

Kościelny Zakrystianin należy do jednych z najstarszych posług w Kościele. W ciągu wieków był różnie nazywany i różnie kształtował się zakres jego obowiązków. W Rzymie od połowy III w. otrzymywał niższe święcenia i nazywano go ostiariuszem. Do jego obowiązków należało pilnowanie wejścia do kościoła, zamykanie i otwieranie drzwi kościoła i zakrystii, dzwonienie na liturgię oraz trzymanie księgi lekcjonarza lub ewangeliarza w czasie homilii, aby głoszący mógł z nich w każdej chwili skorzystać.

W naszej parafii posługę kościelnego pełni pan Józef Grzybowski (2016 r.)

Przed nim funkcję tę pełmili:
pan Paweł Doboszewski (2013 - 2016 r.).
pan Józef Grzybowski (2006 - 2013 r.),
pan Stefan Chludziński,
pan Tadeusz Nowacki.
Organista
Do pełnienia funkcji organisty kościelnego przygotowują diecezjalne szkoły organistowskie oraz wyższe szkoły muzyczne (przeważnie na kierunku organy lub muzyka kościelna). Organista odpowiada za ogół oprawy muzycznej liturgii. Głównym jego zadaniem podczas samej liturgii jest wykonywanie wstępów do pieśni lub innych śpiewów liturgicznych, oraz prowadzenie ich śpiewu poprzez grę na organach. W Polsce organista akompaniuje także odpowiedziom mszalnym.

Organista Pan Stanisław Kucharczyk jest drugim organistą w naszej parafii. Pracuje od roku 1990 i zastąpił na tym miejscu pana Józefa Pupka, dlatego na pewno większość uważa, że p. Kucharczyk pracuje u nas od początku i poniekąd to prawda.
Pan Kucharczyk jest cenionym specjalistą w swoim fachu. Jest jednym z najlepszych organistów diecezji łomżyńskiej oraz wykładowcą w Instytucie Organistowskim w Łomży.

Alumni pochodzący z naszej parafii

Dk. Grochowski Marian WSD w Łomży
Sebastian Górski
Ustanowienie do posługi ministranta - 21 grudnia 2014 r. godz. 12.00
Służba liturgiczna
(kliknij w obrazek aby powiększyć zdjęcie)
Służba liturgiczna Służba liturgiczna Służba liturgiczna
Służba liturgiczna Służba liturgiczna Służba liturgiczna
Służba liturgiczna Służba liturgiczna Służba liturgiczna
Służba liturgiczna Służba liturgiczna Służba liturgiczna
Służba liturgiczna Służba liturgiczna Służba liturgiczna
Służba liturgiczna Służba liturgiczna Służba liturgiczna
Służba liturgiczna Służba liturgiczna Służba liturgiczna
Służba liturgiczna Służba liturgiczna Służba liturgiczna
Służba liturgiczna Służba liturgiczna Służba liturgiczna
Służba liturgiczna Służba liturgiczna Służba liturgicznaCopyright © 2009-2019 PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA p.w. BOŻEGO CIAŁA W ŁOMŻY