42 NIEDZIELA PALMOWA  ŁYSE - 2011

17 kwietnia 2011 odbyły się jak co roku w Łysych uroczystości związane z obchodami Niedzieli Palmowej, oraz Konkurs "Palma Kurpiowska Łyse 2011".
W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas: Europoseł Jarosław Kalinowski, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, Poseł RP Andrzej Kania, Wicestarosta Powiatu Ostrołęckiego Krzysztof Parzychowski, Radny Województwa Mazowieckiego Marian Krupiński oraz wiele innych wybitnych osobistości.  Zobacz: www.gminalyse.pl


procesja
Uroczystej procesji z Kościoła pw. Świętej Anny do Kościoła pw. Chrystusa Króla Wszechświata przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek.

Zobacz galerię zdjęć:

kazanie
W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup przypomniał postać Ojca św. Jana Pawła II. „Czego chciałby nas nauczać dzisiaj, co by nam chciał powiedzieć Ojciec Święty? Jego umiłowany temat: człowiek. Odkupiony człowiek. Człowiek za którego wydał swoje życie Bóg, bo liturgia uczy nas niezwykle prostego patrzenia na nas samych. Mówimy o realiźmie patrzenia na człowieka. Realizm to znaczy prawda. Prawdziwy człowiek. Prawdziwy wtedy kiedy patrzy na siebie oczami Stwórcy i oczami Odkupiciela. Powiedział wielokrotnie: nie zrozumiesz siebie bez Chrystusa”.  
Zobacz galerię zdjęć:

goście
Kierownik i instruktor zespołu "Puszcza Zielona" pan Jan Kania. "Tak ze kochani wsystkich Was serdecnie witom na czterdziestej drugiej Niedzieli Palmowej w Łysych co prawda juz troche tego casu było ale jeg zidać to sie wcale nie zmniejsa ta impreza a to sie rozrasta bo coraz zieńcej i ludzi i sprzedającech i kupującech i wszystkiego co tylko się da. Moi drodzy ja Was tach na wstępsie powitałem krótko, ale na takie poważniejsie i lepsiejsze powitanie to poprosze naszego gospodarza gminy pana wójta Wiesława Kowalikowskiego. Prosze o brawa".
Zobacz galerię zdjęć:

goście
Wójt gminy Łyse Wiesław Kowalikowski.
Cy ono będzie lepsiejse to ja nie wiem. Natomiast szanowni państwo pozwólcie że dzisiejsze powitanie rozpocznę wierszem poety ludowego pana Leszka Czyża, który o Kurpiach mówi tak "Zyjo w tych borach Kurpie gościnne, ludzie jak wszystkie a jednak inne". Myślę że tutaj nasz poeta ludowy uchwycił sens bycia Kurpiem. Jesteśmy tacy jak wszyscy, otwarci, gościnni a zarazem troszeczkę inni. Ta inność to nasza przebogata kultura ...
Zobacz galerię zdjęć:        Zobacz pełną wersję przemówień

goście
Eurodeputowany - Jarosław Kalinowski.
Rok temu tu w tym miejscu na scenie deklarowałem jako poseł do parlamentu euro­pejskiego, że zorganizuję wystawę poświęconą Kurpiowszczyźnie, kulturze kurpiowskiej, w Brukseli. No i dzisiaj pragnę poinformować wszystkich państwa, że w miniony wtorek miałem przy­jemność otwierać tę wystawę ... a motywem przewodnim tej wystawy była oczywiście niedziela palmowa w Łysych ...
Zobacz galerię zdjęć:        Zobacz pełną wersję przemówień

Zespół “Puszcza Zielona“
Kierownik i instruktor zespołu Puszcza Zielona pan Jan Kania. Dziękujemy również i przyłączamy się do życzeń dla pana. Kochani no i to już lista się wyczerpała tych co gadali, a tera powiem liste tych co bendom śpiewali i tańcowali. No i tak moi drodzy jako pierwsy, bo ich tu jus i nie spędzę z tej sceny i łoni się nie rusą az wyśtąpią.

-Jako pierwszy wystąpi zespół „Puszcza Zielona” z Łysych, który działa przy Gminnym Ośrodku   Kultury a jest powiązany z Zespołem Szkół  Powiatowych.
-Następny zespół wystąpi Zespół z Wielkopolski, który przedstawi tańce Wielkopolskie i Lubelskie.   Będzie to zespół z Potarzycy i Żegocina.
- Po tym występie wystąpi Orkiestra Kurpiowska.
- Po orkiestrze kurpiowskiej wystąpi Zespół „Jegodecki” z Zalasa.
Mam nadzieję, że wytrzymacie z nami, czego wam życzę, naprawdę miłych, przemiłych wrażeń, miłego odbioru, no zabawy kochani nie powiem bo to akurat nie cas i nie pora na to, ale wrażenia niech pozostaną naprawdę wspaniałe, które będą wam tkwiły mam nadzieję aż do drugiego roku do następnej Niedzieli Palmowej. Dobra. Puki co przed wami Zespół „Puszcza Zielona”, no co tu będę gadał jestem kierownikiem i instruktorem tego zespołu, za duzo to się nie będę chwalił, no kapela tez moja jest, tak że to wszystko prawda było w jednej gromadce.
Zobacz galerię zdjęć:

czas na posiłek
W przerwie między występami można było posilić się w dobrze zorganizowanych punktach gastronomicznych.

Zobacz galerię zdjęć:

Zespół “Puszcza Zielona“
Zespół „Puszcza Zielona” z Łysych, który działa przy Gminnym Ośrodku Kultury a jest powiązany z Zespołem Szkół Powiatowych.

Zobacz galerię zdjęć:

Snutki “tańce wielkopolskie“
Jan Kania: Jako następny zespół zapraszam Zespół „Snutki” z Potarzycy region wielkopolski Powiat Jarocin. Tak że to tam blisko Jarocina jest. Co prawda my tam ze swoim zespołem łyńskiego roku bylim u nich. Odbywają się u nich międzynarodowe konkursy, prezentacje i rozmaite rzeczy. Jest fajnie, dużo zespołów, dużo folklorów, coś podobnego jak u nas na Kurpsiach. Ale moi drodzy ja tak nie będę za wiele gadał bo tu gdzieś pan kierownik jest, prosimy pana Jarosława Mendelskiego i panią Aleksandrę Mendelską jego żonę. Pani Aleksandro prosimy do nas, prosimy, prosimy tutaj. Za pierwszym razem się udało nie pokazać, ale teraz musimy pokazać. Prosimy na scenę, proszę o brawa.
Jarosław Mendelski: Dzień dobry, bo część z państwa zapewne jest nowa, my występowaliśmy tu już przed procesją, więc nie wiem kto przybył a kto się zmienił, więc krótko Zespół Folklorystyczny „Snutki” jak tu pan Jan Kania przedstawił pochodzimy z ziemi Jarocińskiej (wielkopolska) i zespół folklorystyczny „Żegocinianie ” z sąsiedniego powiatu pleszewskiego. Małżonka Aleksandra jest instruktorem choreografem i założycielem zespołu „Snutki”, a także instruktorem zespołu „Żegocinianie”. Zespół „Snutki” działa od 27 lat, występował w 25 państwach, w wielu regionach. Na Kurpiach występuje po raz drugi bo pierwszy raz wystąpił jakieś 3 godziny temu.
Zobacz galerię zdjęć:

Snutki “tańce wielkopolskie“
Aleksandra Mendelska: Wystąpiliśmy trzy godziny temu ale byliśmy bardzo miło i serdecznie przyjęci. Dziękujemy państwu bardzo. My na Kurpiach jesteśmy pierwszy raz. Co prawda przez Kurpie już przejeżdżaliśmy, ale nam się tu bardzo podoba i bardzo dziękujemy Jankowi za zaproszenie i mamy nadzieję, że współpraca będzie się dalej owocnie odbywać. Obecnie zespół folklorystyczny „Snutki” zatańczy dla państwa wiązankę tańców wielkopolskich z wiwatami, z batami w roli głównej. Natomiast w drugim wejściu (my jesteśmy zespołem wieloregionalnym) więc w drugim wejściu będziecie państwo mogli obejrzeć wiązankę tańców ale lubelskich. Natomiast w międzyczasie wystąpi grupa z Żegocina również w wiązance tańców wielkopolskich. Dziękujemy bardzo.
Jan Kania: A ja tak chciałem jeszcze zapytać, nie uciekajta, jeszcze postujta tutaj, chciałem zapytać, te chłopaki te baty mają żeby dziewczaki poganiać w tańcu, czy to tak sami się poganiają.
Aleksandra Mendelska: Jak sama nazwa wskazuje to są baty, którymi bije się na wiwat. Na wiwat prawda, czyli na wiwat się szczela z batami, oni się cieszą w ogóle, ze tutaj przyjechali, więc dlatego tak nimi wywijają.
Jan Kania: A ja tak w tej pierwszej części patrzałem może kurde może oni tak walą tymi batami, jak te kobiety mogą wytrzymać z nimi. A to jednak na wiwat. No kochani, u nich batami na wiwat a u nas oklaskami. Przywitajmy gorąco zespół „Snutki” z Potarzycy.
Zobacz galerię zdjęć:

Żegocin “tańce wielkopolskie“
Jan Kania: No, chłopaki zbierają te baty i dziękujemy Zespołowi „Snutki”. Snutki jeszcze zobaczymy w suicie lubelskiej, a na scenę już się montuje Zespół „Żegocinianie” z Żegocina. Tak że jest to też młody zespół, który również reprezentuje folklor wielkopolski i co prawda młody skład ale mają werwę i tańce żwawe są. Tak że kochani Wielkopolska już była i co roku ściągamy inny zespół, żeby zobaczyć ich kulturę i ich występy. Kapela gotowa, zespół też. Kochani przed wami Zespół „Żegocinianie” z Żegocina.   Jarosław Mendelski: Jeszcze tylko jedno słowo informacji. Zespół folklorystyczny „Żegocinianie” działa przy Ośrodku Kultury Żegocin i tam szefem nie ja jestem tylko pani dyrektor Zofia Zawada obecna dzisiaj tutaj. Dziękuję bardzo.
Zobacz galerię zdjęć:

Snutki “tańce lubelskie“
Jan Kania: Zapraszamy jeszcze raz Zespół „Snutki” ze suitą tańców lubelskich. Zapraszamy na scenę, tak że nie tylko tańczą Wielkopolskę, ale Lublin, z tego co wiem Kraków tańczą no i jeszcze inne regiony, no wiadomo - zespół z tradycją ponad 20-to letnią ma opracowane różne występy i programy. Tak że moi drodzy po raz drugi Zespół „Snutki” ze suitą tańców lubelskich.

Zobacz galerię zdjęć:

Snutki “tańce lubelskie“
Zespół „Snutki” ze suitą tańców lubelskich.

Zobacz galerię zdjęć:

można było również ugasić pragnienie
W przerwach między występami można było również ugasić pragnienie.

Zobacz galerię zdjęć:

Orkiestra Kurpiowska
Jan Kania: Tak że moi drodzy już serdecznie zapraszam na koncert „Orkiestry Kurpiowskiej”, i może tak zawczasu przedstawię kto jest. Pierwszy na harmonii po mojej prawej ręce: Stefan Kania z Brzozowej, następnie Wacek Sobieraj z Lubina koło Tarnowa, Wiesiek Butyr z Zalesia, Antek Lubelski z Wykół, Roman Parzych z Antoń, Grzesiek Chorozewicz z Suska - ten nieogolony, Staszek Młynarczyk z Olszyn. To są harmoniści, no i jesce ja będę tam z boku siedział, ale będę gadał, będę się odzywał. Na skrzypcach Marek Prusarczyk z Dylewa, Marian Golarski ze Szczytna. Na ręcznym bębenku mój syn również Jan Kania. Tak że czasami to dobrze ale mówi się co dobre to on zawsze zbiera, a złe to dla mnie zostaje. No i kochani jeszcze wokalistka Mariolka, bardzo proszę. Mariola Ogniewska, która będzie wam przyśpiewywała.    Zobacz galerię zdjęć:


pamiątki
Na gości przybyłych na "Niedzielę Palmową" czekały liczne stoiska z pamiątkami.

Zobacz galerię zdjęć:

Zespół “Jegodecki“
Jan Kania: No i proszę Państwa przechodzimy już praktycznie do ostatniego punktu. Przed Wami wystąpi zespół z Zalasa „Jegodecki”, którego kierownikiem jest pani Irenka Górska. Choć tu Irenka blizej do mnie
Irena Górska: A tobie się samemu spsyksyło?
Jan Kania: No już tak, cały czas sam stoję i stoję, to już może od chłopa twojego po garbie nie dostanę.
Irena Górska: Myśle ze nie.
Jan Kania: No to znacy ze mogę bezpiecnie się czuć. Tak że moi drodzy, przed wami tutaj może Irenka coś powie na ten temat co będą przedstawiać. Wiem, że na pewno będą śpiewać, bo bardzo ładnie śpiewają, no i wiele innych rzeczy dobrze robią.
Irena Górska: Dziękuję serdecnie za zapowiedź. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Dobrze drodzy Państwo żeście dotrwali do tero, bo już myślelim, że tu nikogo nie będzie, ale dzięki Bogu tu widze znajome gęby ze tak powiem po kurpiowsku, i z Zalasa i dalej i z Łysech, tak ze cieszę się srdecnie i dla tych Państwa których nie znam a tutaj na nas cekają, to nam sesce tym bardziej miło. I tak musim się drodzy Państwo cieszyć. Pogoda jest, przeżylim kolejny rok. Wszyscy to siedziem zdrowe, przyjechalim tutaj, cyli szczęścia mamy dużo, no i my teraz tego szczęścia mam nadzieję dołozę Państwu i pokozem nas tutaj występ, co my tu dzisiaj będziem przedstawioć. Tak sie długo zastanawiałam co tu powiedzieć. Koniec Wielkiego postu się zbliża. Weselów będzie duzo. Mam nadzieję ze te co sie pozenio po świętach Wielkiej Nocy będą zyli dlugo i scęśliwie.
Zobacz galerię zdjęć:

Zespół “Jegodecki“
Irena Górska: Bo my tez jedną taką parę mielim w Zalasiu, co tez tak myśleli ze będą zyli dlugo i scęśliwie. No ale potem tak trochę pozyli, pozyli, no i temu chłopowiu coś się odberliło no i sobie zachcioł drugiej kobiety. No i jak te perypetie sie skońcyły to zaraz drodzy Państwo tutej wom pokazom. Choćta juz, choćta na scenę nie bojta się, nie bojta. Właśta, o tak. Drodzy państwo ja sie tak zastanawiam, bo to tak na pocątku jak to przed tem ślubem się chodzi i tak wszyscy ćwierkają i tak ćwierkają i te kobiety i te chłopy ze juz sie wydaje ze do końca zycia juz nic wielkiego się nie wydazy. A potem coś się w tem łbie poszekręco i wtedy sukają niewiadomo cego. No i taki jeden zacął scęścio sukać gdzie indziej, ale zobacycie drodzy państwo jak to się skońcyło.
Zobacz galerię zdjęć:

Zespół “Jegodecki“
Zespół „Jegodecki” z Zalasa, którego kierownikiem jest pani Irena Górska.

Zobacz galerię zdjęć:

Zespół “Jegodecki“
Zakończenie występów.
Kochani dziękujemy serdecznie zespołowi „Jegodecki” z Zalasa, no i cóż moi drodzy dobiegła Niedziela Palmowa kolejna do końca. Moi drodzy, ja dziękuję z całego serca w imieniu własnym i organizatorów, Pana Wójta, ludzi dobrej woli, i Wam żeście naprawdę cierpliwie wytrwali do końca, wysłuchali, serdecznie, serdecznie wam dziękujemy z całego serca.
Kierownik i instruktor zespołu "Puszcza Zielona"
pan Jan Kania.

wystawa
Konkurs "Palma Kurpiowska Łyse" 2011
Do XLII konkursu "Palma Kurpiowska Łyse' 2011" zgłoszono 162 palmy, w tym:
135 w kategorii indywidualnej
14 w kategorii zespołowej szkół podstawowych
13 w kategorii zespołowej pozostałych.
Zgodnie z warunkami regulaminu Komisja Konkursowa zakwalifikowała do konkursu 158 palm.
Zobacz galerię zdjęć:

Po dokonaniu oceny nagrody otrzymali:

KATEGORIA INDYWIDUALNA:
I miejsce
- Gotlib Krystyna - Kaczmarczyk Bożena
II miejsce
- Nosek Mariola Katarzyna
- Nosek Halina
- Bogdańska Wiesława
III miejsce
- Żubrowska Czesława
- Kiernozek Marzena
- Krystkowicz Edyta

KATEGORIA ZESPOŁOWA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:
I miejsce
- Szkoła Podstawowa w Łysych
- Szkoła Podstawowa w Zalasiu, kl. IV-VI
II miejsce
- Szkoła Podstawowa w Łączkach, kl. IV-VI
III miejsce
- Szkoła Podstawowa w Dębach, kl. VI
- Szkoła Podstawowa w Łączkach, kl. 0-III
- Szkołą Podstawowa w Serafinie

KATEGORIA ZESPOŁOWA POZOSTAŁE:
I miejsce
- Zespół Szkół Powiatowych w Łysych
II miejsce
- Rada Pedagogiczna w Lipnikach
- Publiczne Gimnazjum w Zalasiu
III miejsce
- Grupa Przedszkolna - Kadzidło
- Stowarzyszenie "Niezapominajka" Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Czarni

Zobacz więcej: www.gminalyse.plCopyright © 2009-2018 PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA p.w. BOŻEGO CIAŁA W ŁOMŻY